Kollégánk EKÖP-KDP ösztöndíjat nyert 2025-2027 közötti időszakra doktori kutatásához

2025-03-31

Kollégánk EKÖP-KDP ösztöndíjat nyert 2025-2027 közötti időszakra doktori kutatásához

Munkatársunk, dr. Behringer Zsuzsanna, a Turizmus Intézet főállású oktatója EKÖP-KDP ösztöndíjat nyert doktori kutatásához az NJE Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskolája (NJE-GSZDI) hallgatójaként 2025. február 1. és 2027. augusztus 31. közötti időszakra doktori kutatásához.

Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program Kooperatív Doktori Program (EKÖP-KDP) célja, hogy a kutatás-fejlesztés-innováció területén tovább bővítse azon munkavállalók létszámát – elsődlegesen az MTMI (matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai) területeken –, akik szakmai ismereteiket a legfrissebb tudományos kutatási eredményekkel kívánják gyarapítani, és elkötelezettek tudásuk társadalmi és gazdasági hasznosításában. A Program azok számára biztosít támogatást, akik doktori hallgatói státuszuk mellett doktori képzésük felsőoktatási intézményén kívül más munkahelyen is végeznek kutatómunkát, amely elősegíti tudományos eredményeik gyakorlati hasznosulását.

Kollégánk 2009-től a METU Turizmus Intézetének főállású oktatója, ahol több tantárgyat is oktat. Ezek a Turizmus marketing, Attrakció- és látogatómenedzsment, Turisztikai termékek, Kulturális turizmus menedzsment, Hivatásturizmus alapjai. 2013 óta a Turizmus Tehetségműhely vezetője, ahol a kiemelkedő képességű hallgatóknak nyílik lehetősége egyetemi és vállalati kutatásokba bekapcsolódniuk, konferenciákon részt venni és publikálni. A tehetséggondozást kollégánk kiemelt feladatának tekinti, és számos országos és egyetemi versenyre készíti fel a diákokat eredményesen (TDK OTDK, CheckInn Innovációs Turisztikai verseny, Városmarketing verseny). Folyamatosan építi az iparági kapcsolatokat, amelynek eredményeként hallgatóink külső szakmai programokon is részt vehetnek. Egyetemi rendezvények szervezésében is aktívan közreműködik (pl. Digitális turizmus workshop, Turizmus Világnapja konferencia, Kutatók éjszakája Turizmus blokk programja). 2024-től a TUVE szak BA képzésén a Rendezvénymenedzsment specializáció vezetője, és folyamatosan részt vesz a MaReSz frissen alakult Oktatási Bizottságának munkájában.

2023-tól az NJE-GSZDI hallgatója, ahol kutatási témája a körforgásos gazdaság és fenntarthatóság turizmusban történő megvalósulása. Doktori kutatásának címe: „Körforgásos gazdaság a turizmusban, különös tekintettel a fogyasztói preferenciák alakulására és a desztinációk szerepére”, amelynek lebonyolításához nyerte el az EKÖP-KDP ösztöndíjat is.


image

A tervezett kutatás a körforgásos gazdaság koncepciójának turizmus szektorban történő érvényesülését vizsgálja, ami az elméleti alapok konkrét iparágra történő kivetítését és alkalmazását jelenti. A körforgásos gazdaság modelljében fellelhető eszközök és összefüggések rendszerét a szolgáltatóipar azon ágára alkalmazza a kutatás, amelynek működési alapját az élményközpontúság adja, és e funkció megtartása elengedhetetlen a továbbiakban is, viszont a globális problémákkal történő szembenézés, és a turizmus iparág eddigi hozzáállásának felülvizsgálata is elengedhetetlenné válik a jövőben, amelynek kulcsa az ún. felelős és tudatos „újturizmus” fogalom elterjedése lesz, ahol mind a szolgáltatók és desztinációk, mind pedig a fogyasztók részéről újfajta szemlélet kialakítása válik szükségessé, hogy az utazás és turizmus, amely a ma emberének egyik legfőbb boldogságforrásává vált a megtapasztalt és átélt élményeken keresztül, ne rombolja a környezetét, hanem a gazdasági ösztönzőkön és edukáláson keresztül inkább hozzáadjon a helyi közösségek értékeihez és tovább növelje a lakosság jóllétét, és az oda utazók élményforrását is értéket teremtve, s mindezt a körforgásos gazdaság modell és fenntarthatóság szempontjait szem előtt tartva valósíthassam meg.

A doktori kutatás igyekszik bemutatni az iparág fenntarthatóságát, továbbá mind keresleti, mind pedig a kínálati oldalon a felelős gondolkodást és hozzáállást elősegíteni, feltárva a fogyasztók magatartásának megváltoztatásában, edukálásában rejlő lehetőségeket. Emellett a kutatás bemutatja azt is, hogy a fogadóhelyek, a turisztikai desztinációk, illetve élmény-közösségek, és az ott működő egyes szolgáltatók tudatos és felelős gondolkodásmódját és tevékenységét milyen gazdasági ösztönző eszközökkel lehet elősegíteni. Az összefüggések megismertetésével és azokból további következtetések levonásával az elemzés feltárja, hogy miképpen valósítható meg tehát a körforgásos gazdaság a turizmusban, különös tekintettel a fogyasztói preferenciák alakulására és a desztinációk szerepére.

A dolgozat érdemi lépéseket tud elérni a körforgásos gazdaság alapelveinek turizmusban történő érvényesítésében. Az eredmények megismertetésével, ezen belül a fogyasztók magatartásának feltárásán keresztül hozzájárul az egyének szemléletformálásához, közvetetten pedig a szolgáltatók és turisztikai desztinációk fenntartható és tudatos, felelős tervezési folyamatához. A kutatás célja, hogy az eredményekből szakmailag helytálló következtetések levonásával, és saját, új gondolatok, összefüggések megfogalmazásával elősegítse a turizmus szakma felelőssé és fenntarthatóbbá válását, a gyakorlatban is alkalmazható módszerek, ösztönzők és eszközök feltárásával és kidolgozásával. Cél továbbá, hogy az eredményeket ne csak tudományos publikációkban, hanem az oktatásban is hasznosítani lehessen új tantárgyak, ill. specializáció bevezetésével, oktatásával, minél több hallgató körében történő megismertetésével. A fiatal generációk számára még fontosabb ezen szemlélet elsajátítása és mindennapi életükben történő alkalmazása, valamint a turisztikai szakmában történő elterjesztése és használata, amely célt igyekszik megvalósítani kollégánk kutatása is, amelyhez az elnyert ösztöndíj érdemi szakmai segítséget tud nyújtani számára, mivel az NJE-GSZDI témavezetője, Prof. Dr. Popp József, egyetemi tanár, MTA Levelező tagja mellett, a Budapesti Metropolitan Egyetemen Dr. habil. Szigeti -Cecília, egyetemi docens is mentorként segíti munkáját.