Általános

Közép-Európa múltja és jövője a METU nemzetközi konferenciáján

2025-04-17

Közép-Európa múltja és jövője a METU nemzetközi konferenciáján

A Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) 2025. április 3–4. között nagyszabású nemzetközi konferenciát rendezett a közép-európai térség elmúlt két évtizedéről és jövőbeli lehetőségeiről, a Mecenatúra Projekt (#MEC_24_149910) keretében. A rangos esemény célja a közös múlt jobb megértése, valamint a közös jövő alakítása volt – oktatáson, párbeszéden és szakmai együttműködésen keresztül.

A kétnapos tanácskozást Prof. Dr. Kucsera Tamás, a METU rektora nyitotta meg. Köszöntőjében hangsúlyozta: „A visegrádi partnerekkel való közös munka kiváló példája annak, hogy mit érhetünk el, ha együtt dolgozunk a régió sikeréért.” Hozzátette: „A METU büszke arra, hogy Magyarország legnagyobb magánegyetemeként célunk egyértelmű: a leginnovatívabb oktatási intézménnyé válni.”

A rektor kiemelte: a múlt értelmezésében meghatározó szerepe van az európai uniós tagságnak, hiszen „a régió országai közül többek útja is az Európai Unióba vezetett, mások pedig jelenleg is efelé tartanak”. Mint fogalmazott: „Ez egyszerre hordoz kihívásokat és lehetőségeket – különösen egy olyan időszakban, amikor az EU globális jelentősége csökkenni látszik, miközben gazdasági problémákkal is küzd.” Hozzátette: „Hiszünk abban, hogy a régióban rejlő rejtett értékek mentén mélyebb együttműködések és kiváló ötletek születhetnek, hiszen a METU intézményként abban is hisz, hogy az oktatás révén érhetjük el és formálhatjuk a jövőt.”


image

A rendezvényre rangos felszólalók érkeztek Lengyelországból, Szlovákiából, Csehországból és Magyarországról – professzorok, kutatók és egyetemi vezetők, akik panelbeszélgetések keretében vitatták meg a Visegrádi Együttműködés jövőjét, a közép-európai országok uniós szerepét, valamint a régió politikai, gazdasági és társadalmi kihívásait. A konferencián többek között a Prágai Metropolitan Egyetem, a Matej Bel Egyetem, a Marie-Curie Sklodowska Egyetem, a Burgas Free University, a Ludovika Egyetem és a METU szakértői is felszólaltak.


A rendezvény nemcsak tudományos szempontból volt kiemelkedő, hanem a szakmai kapcsolatok erősítése és a jövőbeli együttműködések megalapozása szempontjából is fontos platformot teremtett.


A konferencia megvalósulását a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NRDI Alap) támogatta.