Tanulmányi verseny a fenntarthatóságról az ASU Summer Experience program elődöntőjeként
2025-02-14

Az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (Sustainable Development Goals;SDGs) témaköréhez kapcsolódóan az Arizona State University (ASU) minden év nyarán nyári egyetemet szervez globális partnerei számára, amely szakmai workshopokat kínál és egy tanulmányi versenyt is magában foglal. A Summer Experience nevet viselő eseményre tavaly és idén is meghívást kaptak a METU hallgatói: a tavalyi évben három hallgatónknak nyílt lehetősége, hogy megfigyelőként részt vegyen a Summer Experience program szakmai képzésein és képviselje a METU-t, idén pedig már a nyári egyetem globális tanulmányi versenyébe is bekapcsolódnak diákjaink.
A METU-t az ART Kar design- és művészetmenedzsment mesterszakos hallgatói, Elizaveta Belaia, Gökçe Deniz Gür Güvenç és Mohadeseh Tohidimonfared képviselik majd Tempében (Arizona) 2025. június 23-27. között, miután a „ReFab” fantázianevű csapatukkal és projektjükkel megnyerték a METU selejtezőt. A ReFab csapatának célja, hogy újrahasznosított bútorok és használt háztartási cikkek etikus, esztétikus és megfizethető használatát biztosítsa világszerte, innovatív bérbeadási módszerekkel.
Az „Innovative Solutions for Sustainable Development Goals Global Competition” verseny a nyári egyetem központi eseménye, amelyen a világ minden tájáról érkező hallgatók innovatív zöld eljárásokat és fenntartható üzleti megoldásokat keresnek az ENSZ SDG-hez kapcsolódó témákban, legyen szó akár az ivóvizek biztonságáról, a méltó egészségügyi körülmények megteremtéséről, vagy a fenntartható várostervezésről. A háromfős csapatok részvételével az ASU-n tartott záró versenyt minden esetben megelőzi a partneregyetemeken szervezett „házi forduló”, amelynek győztesei képviselik anyaegyetemüket az arizonai döntőben. A 2025-ös Global Competition kiemelt témája a fenntartható innovációk hatása a közösségekre, ezen átfogó témakörön belül pedig bármilyen kreatív ötlettel pályázhatnak a hallgatók.
Az ASU közös, kötelezően alkalmazandó szempontrendszert dolgozott ki a pályázatok kritériumaként (pl. üzleti modell bemutatásának követelményei, előadási szempontok, bemutatkozó videó), amelyeket nyilvánosan közzétettünk minden hallgató számára. A Nemzetközi Koordinációs Iroda munkatársai felkészítő workshopot és online konzultációkat biztosítottak az érdeklődő hallgatóknak, és végül 14 csapat adott be pályázatot, rendkívül változatos témákban.

A pályázatok előszűrése és elő-interjúk lebonyolítását követően 2024. november 20-án rendeztük meg a METU háziversenyt, ahol a szakértő zsűri tagjai – Dr. Szabó László elnöki főtanácsadó, a Hungarian Innovation Hub alapítója; Dr. Pörczi Zsuzsanna nemzetközi és tudományos dékánhelyettes és Dr. Horváth Eszter oktató az ART Kar képviseletében, valamint Dr. Radácsi László és Dr. Szeberényi András oktatók az ÜKT Kar részéről – az ASU központi kritériumai alapján bírálták el az elő-interjúkon legjobban teljesítő 5 pályázó csapat előadásait. A zsűri egyhangúlag a ReFab csapatot jelölte győztesnek, míg a képzeletbeli dobogó második helyén a TriAqua csapat végzett. Utóbbiak egy mikro-műanyagok kiszűrésére képes eszköz kidolgozását célozták meg üzleti modelljükben.
A METU döntőbe jutott további csapatok és témaköreik:
- UTEM – Palooza – a háztartásokban feleslegessé vált élelmiszerek és háztartási cikkek cseréjére épülő applikáció, amely közösségépítési célokat is szolgál
- The Sting – River – pénztárcabarát, egészségtudatos élelmiszervásárlási döntések támogatása egy AI-vezérelt platform segítségével
- Nomad Coffee – „zöld” kávéautomata-rendszer telepítése újrahasznosított tárolóedények használatával, elsősorban egyetemi campusokon
A zsűri tagjaként Dr. Pörczi Zsuzsanna, az ART Kar nemzetközi és tudományos dékánhelyettese zárszóként kiemelte: „Optimizmusra ad okot megtapasztalni, hogy ennyi fiatal diákunk hisz a változás lehetőségében, és képes közös világunkat alakító, újító szándékú javaslattal előállni. Remekül dolgoznak csapatban, egymást támogatva. A pályázók innovatív ötletei a fenntarthatóság és a körkörös gazdasági aspektusok mellett minden esetben figyelmet fordítanak a közösségépítés lehetőségére és arra is, hogyan teremthetünk zöldebb, gazdaságosabb és etikusabb környezetet magunk körül, vagy akár regionálisan, globálisan. A hallgatók saját tapasztalataikból indultak ki, és azokra a problémákra kerestek választ, amelyekkel napi szinten találkoznak ők és társaik is. Jobbító szándékuk és képességük az innovatív megoldások megtalálására és kidolgozására ma mindannyiunk számára egyértelműen megmutatkozott”
A győztes csapat minél hatékonyabb felkészülése, valamint a második helyezett csapat mentorálása érdekében Dr. Szabó László és Dr. Fáykiss Péter oktató speciális start-up felkészítő workshopot ajánlottak fel a következő félévben. A győztes csapat számára egyúttal a kiutazás és a részvétel díját is a METU biztosítja.
Minden résztvevőknek és a győztes csapatnak egyaránt gratulálunk, és biztatjuk hallgatóinkat, hogy jövőre még többen pályázzanak a Global Competition, akár már meglévő projektötleteiket átdolgozva!
Az ASU Summer Experience programról hamarosan külön felhívást teszünk közzé – önköltségen bármely METU hallgató jelentkezhet a nyári egyetem workshopjaira.