Alapképzés (BA)
Üzlet
Nappali
Levelező

Gazdálkodási és menedzsment Bsc

Ha üzletemberként sikeres akarsz lenni, fontos, hogy átlásd a folyamatokat, elemezz, szervezz és irányíts. Ehhez biztos tudásra, vezetői képességekre és kiváló kommunikációra van szükség. Ezen a képzésen mindezt elsajátíthatod: megkapod a közgazdasági alapokat, megtanulod az üzleti tárgyalásokat és a hatékony megvalósítást.

Gazdálkodási és menedzsment Bsc
Neked
szól…
ha átlátod a folyamatokat, távlatokban gondolkodsz, imádsz szervezni és az óvodában is profizmus volt a jeled. Ha jó problémamegoldó vagy, kreatív szemléletű és kiemelkedően kommunikálsz, akkor ez a szak Neked való!

A képzés adatai

Képzési forma

Nappali

Képzési szint

Alapképzés (BA)

Tandíj

NAPPALI:
magyar nyelvű képzés: 465 000 Ft/félév
angol nyelvű képzés: 465 000 Ft/félév + 220 000 Ft/félév idegennyelvi hozzájárulás
LEVELEZŐ:
magyar nyelvű képzés: 404 000 Ft/félév

Képzés nyelve

Magyar, Angol

Megszerezhető végzettség

Közgazdász gazdálkodási és menedzsment alapképzési szakon

Szakvezető

Dr. Erdeiné Dr. Késmárki-Gally Szilvia

Tanszék

Üzleti Tanulmányok Intézet

A szakról röviden

A sikernek sok összetevője van. Aki üzletemberként sikeres szeretne lenni, annak egyszerre kell átlátni, elemezni, szervezni, irányítani és ellenőrizni a szerteágazó folyamatokat. Ehhez biztos tudás, jó vezetői képességek és kitűnő kommunikációs készség kell. Amire fel lehet készülni, arra ezen a képzésen felkészítünk: megkapod a közgazdasági alapokat, és megtanulod azt is, hogyan kell a terveket hatékonyan megvalósítani.

Gyakorlat lehetőségek

  1. Kreatív iparági esettanulmányokon keresztül mutatjuk be a legjobb példákat.  
  2. Szimulált vállalati környezetben gyakorolhatsz, a legmodernebb üzleti informatikai támogatás mellett.
  3. Versenyképes IT ismereteket szerezhetsz.  
  4. Angolul is tanulhatsz tantárgyakat.  
  5. Fakultatív programokon vehetsz részt, amelyek remek kapcsolat- és tapasztalatszerzési lehetőségeket biztosítanak.  
  6. Az egyetem stratégiai partnerségeinek köszönhetően számos kapu nyílik meg előtted.  
  7. Hazai és nemzetközi megmérettetéseken is részt vehetsz! Például: MNB Oktatási Klub, METU Esetmegoldó Verseny, Tudományos Diákköri Konferencia


Felépítése

A képzésünk során megtanítunk az üzleti gondolkodásra, versenyképes informatikai ismereteket szerezhetsz, és a nemzetközi lehetőségeknek köszönhetően fejlesztheted nyelvtudásodat. A képzés első 3 félévében az alapozás mellett már megismerkedhetsz menedzsment és üzleti tárgyakkal, amelyet a 4. félévtől tovább bővíthetsz az érdeklődésednek megfelelő specializációs tárgyakkal, végül a megszerzett tudásodat szakmai gyakorlat keretében (7. félév) vállalati környezetben tesztelheted.

Tantervek:

2022/23-as tanév - nappali tanrend
2022/23-as tanév - levelező tanrend

Specializációk

E-business menedzsment; Kis- és középvállalkozási; Logisztika; Financial Management (angol nyelven); Global Marketing (angol nyelven); International Business (angol nyelven) 


  1. Az e-business menedzsment specializáció célja, hogy megismerd a terület összefüggéseit, amivel piacképessé és versenyképessé válhatsz a munkaerőpiacon. A specializáción megtanulhatod az e-business üzleti filozófiáját, folyamatait, informatikai rendszereinek felépítését, valamint információ-, tudás-, projekt- és egyéb menedzsment ismeretekkel készítünk fel a szektorban felmerülő informatikai fejlesztési, beruházási, üzemeltetési, tanácsadási, vezetői feladatok ellátására. 
  2. kis- és középvállalkozási (KKV) specializáción az általános gazdálkodási ismereteken felül olyan ismeretanyagot kapsz, amellyel képessé válsz a kis- és középvállalkozások hatékony menedzselésére: a vállalkozás indítására és hatékony működtetésére, az erőforrások biztosítására és megfelelő kihasználására, a pályázatok és egyéb finanszírozási lehetőségek menedzsmentjére. Elsajátíthatod a kisvállalati marketing alapjait, illetve azokat a praktikákat, amellyel eljuttathatod a vállalkozásod „az üzleti mennyországba”. (Wolf Gábor) 
  3. logisztika specializáción olyan átfogó szemléletű szakembereket képzünk, akik integrált logisztikai ismereteikkel képesek vállalati logisztikai folyamatok operatív tervezésére, szervezésére, irányítására és ellenőrzésére. Az utóbbi évek tapasztalatai bebizonyították, hogy jelentős igény van a munkaerőpiacon a logisztikai szakemberekre, akik az elméleti tudás mellett gyakorlatorientált gondolkodásmódot képviselnek.
  4. A Financial Management angol nyelvű specializáció alapos ismereteket nyújt a különböző ágazatokban működő hazai és multinacionális vállalatok irányításairól. Megismered a pénzügyi szolgáltatások típusait és jellemzőit, valamint a pénzügyi tervezési feladatok vállalati környezetben történő ellátását. További kiegészítő ismeretkör, mint például a kockázatkezelés, szintén a program részét képezi, mely segít az üzleti és pénzügyi kérdések bizonytalanságainak kezelésében.
  5. A Global Marketing angol nyelvű specializáció célja, hogy megismerd a globális marketing elméletét és gyakorlatát. A kurzus a nemzetközi környezetet vizsgálja a marketing gazdasági, társadalmi és technológiai aspektusaival kiegészítve. A digitális marketinggyakorlatok alapjait tárja fel, amelyek egyre fontosabbá válnak az internet nyújtotta különféle üzleti alkalmazások révén. Nemzetközi üzleti kultúrát és projektmenedzsment ismereteket is elsajátíthatsz, hogy felkészülj a nemzetközi munkakörnyezetre.
  6. Az International Business angol nyelvű specializáción megismerhetik a hallgatók a nemzetközi üzleti koncepciókat, eszközöket és alkalmazásokat, így képessé válnak megérteni a globalizációval és a geopolitikával kapcsolatos nemzetközi üzleti folyamatokat, a globális üzleti életet, beleértve a kereskedelmi elméleteket, a globalizációt, a politikai és gazdasági rendszereket, az etikát és a nemzetközi jogot. Továbbá megtanulják elemezni és értékelni azt a számos módot és módszert, amellyel a vállalkozások részt vehetnek a nemzetközi piacokon. 



A specializációk megfelelő jelentkezőszám esetén indulnak. Ezen specializációk indítását az Egyetem nem garantálja.

Elhelyezkedés

Az elhelyezkedési lehetőségek legszélesebb körét elérhetővé tevő alapszaknak tekinthető, mivel az üzleti élet meghatározó területén tervezési, szervezési, irányítási, koordinálási és ellenőrzési feladatok ellátásra készíti fel a hallgatókat. 

  1. kis- és középvállalkozásokban, illetve nagyvállalatoknál gazdasági, e-business és logisztikai területeken (menedzserként)
  2. közigazgatási szervezeteknél
  3. nonprofit szervezeteknél
  4. hazai és multinacionális vállalatoknál
  5. startup cégeknél
  6. egyéni vagy társas vállalkozóként
  7. üzleti tanácsadóként

Főbb témakörök

  1. Döntéselmélet és módszertan (ERP rendszerek): Betekintést nyújt abba, hogy egy vállalat üzleti-, ügyviteli folyamatait egy erre a célra készült integrált vállalatirányítási ügyviteli informatikai rendszer hogyan támogatja.
  2. Emberi erőforrás gazdálkodás: A jövőt álló szervezetek (future proof organizations) ideológiája mentén foglalkozik az emberi erőforrás menedzsment rendszerszemléletű bemutatásával. Az ember, mint erőforrás (humán tőke) jelentőségét tisztázzuk.
  3. Jogi alapismeretek: Lényegi áttekintést ad a jog, mint ismerettárgy és társadalmi szabályozó alapvető struktúrájáról, jogintézményekről és szabályozási területekről (jogágakról).
  4. Marketing alapok: A vásárlói fókusz és az érzelmi márkázásból levezetett témakörök olyan alapvető kérdések, mint a „Mi a jó nekem ebben?” mögötti világot tárják fel.
  5. Menedzsment ismeretek (Vezetés és szervezés): A hallgatók felkészülnek a jövőre vonatkozó tevékenységekre, a tudatos tervező, szervező, irányító, koordináló, ellenőrző munkára, annak hatékony megvalósítására és önálló alkalmazására.
  6. Pénzügytan: Megismerjük a pénz szerepét, a pénzzel kapcsolatos közgazdasági koncepciókat, a pénzügyi rendszer fogalmát, elemeit, intézményeit. Áttekintjük a pénzteremtés, a monetáris szabályozás alapvető jellemzőit és összefüggéseit, valamint a bankrendszer, az értékpapírok és az értékpapírpiacok működését, illetve a pénzügyi szolgáltatások területét.
  7. Stratégiai tervezés: A stratégiai tervezés lényegében problémamegoldás: az alapprobléma a változó környezethez való sikeres alkalmazkodás, melyhez fontos az üzleti életben nélkülözhetetlen stratégiai gondolkodásmód ismerete.
  8. Számvitel: Cél a számviteli információs rendszer működtetésének magyarázata, valamint működési logikájának megismertetése magasabb szinten.
  9. Üzleti informatika: Az üzleti feladatokhoz szükséges adatokat megkeresése, azokból a megfelelő információk kinyerése és elemzésre alkalmas módon rendszerezett formában történő előkészítése, illetve vizualizálása.
  10. Üzleti statisztika: A hallgatók megismerik, megértik és alkalmazzák azokat a fontosabb statisztikai módszereket, amelyek a gazdasági folyamatok elemzéséhez szükségesek.
  11. Vállalatgazdaságtan: A hallgatók megértik, hogyan működik egy vállalat.

Kapcsolódó képzések

Kutatók Éjszakája 2024 - ÜKT Kar programjai
Kutatók Éjszakája 2024 - ÜKT Kar programjai